No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$67.00
Description Description FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.This blade is designed for cutting all types of wooden materials, buliding panels and soft plastics with a medium quality cut.SpecificationsBlade Diameter: 260…
FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.
This blade is designed for cutting all types of wooden materials, buliding panels and soft plastics with a medium quality cut.
| Brand | Festool |
|---|---|
| Part No | 494604 |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 260mm |
| Bore | 30.0mm |
| Kerf Thickness | 2.5mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.9mm |
| Tooth Count | 60 |
| Tooth Hook Angle (°) | -5 |
| Tooth Configuration | ATB |
| Quantity | 1 |
|---|