No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$13.00
Description Description BOSCH® GENERAL PURPOSE Circular Saw Blades provide clean and smooth cuts in hardwoods, softwoods, plywoods, particle boards & MDF.Utilising a fully functional PTFE blade coating, GENERAL PURPOSE blades reduce side friction while cutting. Their fully ground, high quality carbide teeth cut…
BOSCH® GENERAL PURPOSE Circular Saw Blades provide clean and smooth cuts in hardwoods, softwoods, plywoods, particle boards & MDF.
Utilising a fully functional PTFE blade coating, GENERAL PURPOSE blades reduce side friction while cutting. Their fully ground, high quality carbide teeth cut effortlessly increasing productivity. They are mounted on a hardened steel blade body which ensures precise and stable cuts.
Collectively, these features ensure GENERAL PURPOSE blades last longer than similarly priced circular saw blades.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Part No | |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 254mm |
| Bore | 30.0mm |
| Kerf Thickness | 2.5mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.8mm |
| Tooth Count | 60 |
| Tooth Hook Angle (°) | 10 |
| Tooth Configuration | ATB |
| Quantity | 1 |
|---|