No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$68.00
Description Description FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.The FESTOOL® special application LUCHS circular saw blade is suitable for cutting fibre cement compressed sheet products.FeaturesPoly Crystalline Diamond (PCD) Teeth – Ensures…
FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.
The FESTOOL® special application LUCHS circular saw blade is suitable for cutting fibre cement compressed sheet products.
| Brand | Festool |
|---|---|
| Part No | F28219 |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 210mm |
| Bore | 30.0mm |
| Kerf Thickness | 2.2mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.6mm |
| Tooth Count | 6 |
| Tooth Hook Angle (°) | 0 |
| Tooth Configuration | FTG |
| Quantity | 1 |
|---|