No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$61.00
Description Description FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.This blade is designed for processing laminated floors and polymer materials (CORIAN®, VARICOR® etc).SpecificationsBlade Diameter: 210 mmBore Diameter: 30 mmKerf Thickness: 2.4 mmPlate…
FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.
This blade is designed for processing laminated floors and polymer materials (CORIAN®, VARICOR® etc).
| Brand | Festool |
|---|---|
| Part No | 493200 |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 210mm |
| Bore | 30.0mm |
| Kerf Thickness | 2.4mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.8mm |
| Tooth Count | 60 |
| Tooth Hook Angle (°) | 4 |
| Tooth Configuration | TCG |
| Quantity | 1 |
|---|