No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$38.00
Description Description FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.This blade is designed for cutting veneered and coated panels, MDF and soft woods with a fine cut.SpecificationsBlade Diameter: 210 mmBore Diameter: 30…
This blade is designed for cutting veneered and coated panels, MDF and soft woods with a fine cut.
| Brand | Festool |
|---|---|
| Part No | 493199 |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 210mm |
| Bore | 30.0mm |
| Kerf Thickness | 2.4mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.8mm |
| Tooth Count | 52 |
| Tooth Hook Angle (°) | 5 |
| Tooth Configuration | ATB |
| Quantity | 1 |
|---|
$105.00