No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$6.00
Description Description BOSCH® CORDLESS WOOD Circular Saw Blades provide clean and smooth cuts in hardwoods, softwoods, plywoods, particle boards & MDF.Their thin-kerf design is optimised for use on cordless circular saws and delivers increased run time. While designed for cordless saws, they can…
BOSCH® CORDLESS WOOD Circular Saw Blades provide clean and smooth cuts in hardwoods, softwoods, plywoods, particle boards & MDF.
Their thin-kerf design is optimised for use on cordless circular saws and delivers increased run time. While designed for cordless saws, they can also be used on corded saws.
Utilising a fully functional PTFE blade coating, CORDLESS WOOD blades reduce side friction while cutting. Their fully ground, high quality carbide teeth cut effortlessly increasing productivity. They are mounted on a hardened steel blade body which ensures precise and stable cuts.
Collectively, these features ensure CORDLESS WOOD blades last longer than similarly priced thin-kerf circular saw blades.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Part No | |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 184mm |
| Bore | 20.0mm |
| Kerf Thickness | 1.6mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.05mm |
| Tooth Count | 40 |
| Tooth Hook Angle (°) | 17 |
| Tooth Configuration | ATB |
| Quantity | 1 |
|---|