No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$59.00
Description Description FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.The FESTOOL® special application LUCHS circular saw blade is suitable for cutting fibre cement compressed sheet products.It is the ideal solution for precise,…
FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.
The FESTOOL® special application LUCHS circular saw blade is suitable for cutting fibre cement compressed sheet products.
It is the ideal solution for precise, efficient cutting when used together with the FESTOOL® TS55R and TSC55 Track Saws.
| Brand | Festool |
|---|---|
| Part No | F28516 |
| Barcode | |
| Material | Cement Sheet/Ceramic |
| Blade Diameter | 160mm |
| Bore | 20.0mm |
| Kerf Thickness | 2.2mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.6mm |
| Tooth Count | 8 |
| Tooth Hook Angle (°) | 0 |
| Tooth Configuration | FTG |
| Quantity | 1 |
|---|