No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$42.00
Description Description FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.This blade is designed for cutting non-ferrous metals such as aluminium along with hard and fibre reinforced plastics.Use it for cutting panels and…
FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.
This blade is designed for cutting non-ferrous metals such as aluminium along with hard and fibre reinforced plastics.
Use it for cutting panels and profiles/extrusions.
| Brand | Festool |
|---|---|
| Part No | 496306 |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 160mm |
| Bore | 20.0mm |
| Kerf Thickness | 2.5mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.6mm |
| Tooth Count | 52 |
| Tooth Hook Angle (°) | -5 |
| Tooth Configuration | TCG |
| Quantity | 1 |
|---|