No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$15.00
Description Description FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.This blade is designed for cutting different types of timber, standard chipboard, cement bonded chipboard, fibreboard and gypsum plasterboard.FESTOOL® Circular Saw Blades are…
FESTOOL® Circular Saw Blades are manufactured from high quality materials which ensures perfect cuts and a long service life.
This blade is designed for cutting different types of timber, standard chipboard, cement bonded chipboard, fibreboard and gypsum plasterboard.
FESTOOL® Circular Saw Blades are proudly Made in Germany.
| Brand | Festool |
|---|---|
| Part No | 500458 |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 160mm |
| Bore | 20.0mm |
| Kerf Thickness | 1.8mm |
| Plate Thickness (mm) | 1.2mm |
| Tooth Count | 18 |
| Tooth Hook Angle (°) | 25 |
| Tooth Configuration | ATB |
| Quantity | 1 |
|---|