No products in the cart.
Return To ShopNo products in the cart.
Return To Shop$13.00
Description Description MILWAUKEE® Metal Circular Saw Blades were specifically designed to exceed the expectations of contractors for blade life, cut quality, and speed in the most demanding metal cutting applications – without a lubricant. A hand-tensioned, hardened alloy steel body extends blade life…
MILWAUKEE® Metal Circular Saw Blades were specifically designed to exceed the expectations of contractors for blade life, cut quality, and speed in the most demanding metal cutting applications – without a lubricant. A hand-tensioned, hardened alloy steel body extends blade life and delivers the highest quality cuts available. Carbide Tipped teeth with Alternate Top Bevel grind shear through metal leaving burr-free, cool-to-touch cuts.
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Part No | 48404215 |
| Barcode | |
| Blade Diameter | 149mm |
| Bore | 20.0mm |
| Kerf Thickness | 1.6mm |
| Tooth Count | 34 |
| Tooth Hook Angle (°) | 2 |
| Quantity | 1 |
|---|